Badacsony tetejéről remek kilátás nyílik a Balatonra és a déli partra. A vidéket az óriások szőlőskertjének is szokták nevezni, hiszen az ország legnagyobb bortermelői itt telepedtek le.
Tanúhegyek
A táj magaslatai a csodálatos körpanorámát nyújtó vulkanikus Tanúhegyek – a Badacsony (437 m), a Csobánc (376m) és a Szent György-hegy (415m). Ezek a hegyek nem láncolatok, hanem szigethegyek. Az egykori Pannon-tengerből emelkedtek ki. A töréseken izzó láva ömlött a felszínre, ami megszilárdult, és mint egy páncél, fedte be az alatta megbúvó szigethegyeket.
Badacsony
A Badacsony-hegy (437 méter) koporsó alakú egykori vulkán. Oldalában megkövesedett lávaoszlopokkal (bazaltorgonákkal) és a pálos szerzetesek, szürkebarátok borát adó szőlőskertekkel.
Kétszáz éves présházainak két legszebbike a Szegedy Róza-ház (Kisfaludy út), benne az Irodalmi Emlékmúzeum és a tópart híres borozó-vendéglője, a barokk Kisfaludy-ház (Szegedy R u. 87.) Tornácáról lenyűgöző a kilátás – csakúgy, mint a hegy legmagasabb pontján lévő, 14 méter magas Kisfaludy-kilátóból.
A ♦ Balaton festője, Egry József (1883-1951) badacsonytomaji háza ma emlékmúzeum. A tomaji Szent Imre-templom 1932-ben épült – az európai térség első bazalttemplomaként. Badacsonyörsön az örökzöldek négyszáz fajtáját bemutató Folly arborétumot (Arborétum u. 5.) érdemes felkeresni.
A Badacsony a maga 434 méterével a tapolcai medence legmagasabb tanúhegye. Tetejéről remek kilátás nyílik a Balatonra és a déli partra. A vidéket az óriások szőlőskertjének is szokták nevezni, hiszen az ország legnagyobb bortermelői itt telepedtek le.
Badacsony és környéke ⇒ legjobb szállások
⇒ Rodostó turistaház Magyaros stílusban épült, Rákóczi Ferenc és bujdosó társának emlékére. A turistaház mellől indul a Bujdosók lépcsője: a 464 lépcső igazi kihívás a turistáknak, de ha eljutnak a tördemici kilátóig, csodálatos panorámában gyönyörködhetnek. ⇒ Rózsakő A hegyoldalról lehasadt bazalttuskó Kisfaludy Rózájáról kapta a nevét, a néphit szerint, ha egy fiú és egy leány a Balatonnak hátat fordítva leül rá, még abban az esztendőben eljegyzik egymást. ⇒ Páholy kilátóhely Badacsony oldalában a Kisfaludy-házat és a Rózsakőnek nevezett bazalttömböt követően vezet az út ehhez a kilátóhelyhez. Csodálatos panoráma nyílik a szomszédos hegyekre. ⇒ Ranolder kereszt A hegy délnyugati oldalán, mintegy négyszáz méteres magasságban áll a klasszicista kőkereszt, egy veszprémi püspökről nevezték el. Lélegzetelállító a panoráma. A kereszt alatt levő kilátóhely a bazaltoszlopokos Harangozó-börc. Eötvös Károly, a Balaton kutatója leírta, ha a kinyúló kőpadot kalapáccsal megütik, olyan hangot ad, mintha óriási harang kondulna meg.
Csobánc
A tanúhegy lapos tetején található ♦ várról híres. Várjátékok és lovagi torna szórakoztatja itt a közönséget.
Szent György-hegy
Szinte kettéosztja a vidéket, mert a tapolcai medence közepén áll magányosan. Észak-keleti részén találhatóak a híres ♦ bazaltorgonák. A turistaháztól nem messze húzódik a jégbarlang, bár nem látogatható, de a bejáratához helyezett pohár víz hamar jéghideggé válik, és az üveg fala bepárásodik.
A Badacsonyi szőlőültetvények 300 méteres magasságig nyúlnak fel, ezzel is kijelölve a pannon üledékek eredeti, pliocén-kori magasságát. A felső rétegeket nagyrészt erdő borítja, ebből bukkannak ki a bazaltlepény állandó pusztulását jelző kőoszlopok, kőzsákok. Az egykori bányák szintjén egy tanösvény vezet körbe a hegyen, így táblák is felhívják a figyelmet a geológiai és természeti érdekességekre, a kilátás pedig gyönyörű minden irányban.
Aki nem akarja az egész hegyet megmászni, a Kisfaludy-háznál lévő (fizetős) parkolót veheti igénybe, itt van a tanösvény kiindulópontja, és innen közelíthetők meg a hegytetőre vezető turistautak is.
Honlap és fotók: badacsony.com
Fotó: https://www.flickr.com/people/kirandulo/