Bory Jenő építészmérnök és szobrászművész gondolt egy nagyot, és épített egy még nagyobbat. A bolondvárak sorát gazdagítva emléket emelt művészi álmainak.
A beton korai elkötelezettjeként ezen anyagból emelte tervezőként, pallérként és kőművesként különleges, változó művészi színvonalú várrendszerét, melyet hét torony, harminc kisebb-nagyobb helyiség, köztük három műterem, csigalépcsők és erkélyek tesznek teljessé. Árkádjait és udvarát benépesítette saját és jelentős művésztársai szobraival.
A vár a kazamatájától a kilátótornyokig 30 méter magas.
Bory nem a modern kor megszállottja volt, több mint negyven éven át építette a várát, 1959-ben halt meg 80 éves korában. Ez a vár a maga különösségével méltán tart érdeklődésre számot a Fehérvárra vagy annak közelébe utazók között. Az alkotóművész leszármazottai szeretettel őriznek meg mindent eredeti alakjában és gondoskodnak a fenntartásról.
Bory Jenő 1912-ben kezdte építeni a várát. Akkor még nem tudta ugyan, hogy vár lesz.
A fehérvári Öreg-hegy oldalában fogott hozzá, a présházat műteremnek szánta, a pincét meg annak, ami, aztán bővítgette, szépítgette negyven éven át. Papírfecnire skiccelt rajzok alapján készült az építmény, látszólag, ahogy éppen tetszett, tele érzelmekkel, megszállottsággal.
Székesfehérvár és környéke ⇒ legjobb szállások
A Bory vár építészeti formákat és méreteket öltött szobrászati alkotás, mely önmagáért és nem a XX. század építészeti igényeinek kielégítésére épült – írták róla kortársai, betonkísérleti alkotásnak, egyedülálló műszaki teljesítménynek tartották.
Mire lehet ezt az építményt használni?
– kérdezték az államosítók 1950-ben – munkásotthonnak kicsi, kultúrháznak formátlan, hát hagyták. A múlt század eleji kényelem csak a középkorihoz mérten fényűző, a nagyrészt kör alakú szobákat berendezni lehetetlen, az ólomüveg valójában fényt űző, bent már délután világosságot kell gyújtani.
Bory eközben meg csak álmodta tovább a saját világát, amíg meg nem halt 1959-ben. S aztán, amikor Boryné is örökre utána “költözött”, összeült a családi tanács. Ekkora örökséget magánerőből fenntartani? – sóhajtottak az unokák, végül arra jutottak, hogy megnyitják a várat, azaz márciustól novemberig hetente felváltva, saját maguk fogadják a turistákat. Vajon a művészet vadhajtása ez a vár, vagy a megszállottság örök bástyái nőttek ki a földből? Nézze meg, s döntse el ki-ki maga…
Honlap és fotók: bory-var.hu
Fotó: flickr.com by Janos Korom