A sors fintora: a Lánchidat Széchenyi építtette, Haynau avatta
A feudális demokrácia hídja. Lett légyen nemes vagy közrendű – kiváltság nélkül – mindenkinek hídpénzt kellet fizetnie, ha áthaladt rajta.
Eredetileg 75 évig másfél mérföldre se északra, se délre nem épülhetett volna híd a Dunán a közelébe, a Margit híd azonban nem várta ki az idejét… Igaz, a Lánchíd meg nem bírta forgalmat…
1839 és 1849 között épült, a világ legnagyobb láncokra felfüggesztett hídja (lánchídja) címet viselhette a régi Erzsébet híd megépüléséig. A Duna legszebb hídja. Mindmáig.
Műszakilag pontosan fogalmazva: a Lánchíd háromnyílású, kőpilléres, merevítőtartós függőhíd. Építését gróf Széchenyi István kezdeményezte (aki a kész hídon soha sem ment által) és báró Sina György finanszírozta. A Lánchíd volt az első állandó híd Pest és Buda között, és a magyarországi Duna-szakaszon.
A munkálatok 1839-ben kezdődtek, a kész hidat 1849-ben avatták fel. Tervezője az angol William Tierney Clark, a kivitelezés irányítója a skót származású Clark Ádám volt. Utóbbiról nevezték el az Alagút és a Lánchíd közötti teret. A hídfők oroszlánjait Marschalkó János lőcsei szobrászművész készítette.
Budapest és környéke ⇒ legjobb szállások
Az 1848-49-es forradalom idején Clark Ádám ízzel árasztotta el a lánckamrákat, annak érdekében, hogy ne tölthessenek beléjük robbanóanyagot, így csak a hídpályának mintegy 80 méteres szakaszát tudták felrobbantani az osztrákok. Néhány héttel később fordult a hadi helyzet, és a visszavonuló magyar csapatok akarták felégetni a híd budai nyílását. Szerencsére Clark meggyőzte őket, és a hidat békén hagyták.
Szeptember és október folyamán megépítették a végleges pályát, így 1849. november 20-án déli 12 órakor sor került a Lánchíd felavatására. A sors fintora révén az avatást Haynau tábornok végezte el.
A II. világháború végén a német hadsereg a hidat felrobbantotta. Az újjáépített hidat első felavatásának 100. évfordulóján, 1949. november 20-án nyitották meg ismét.
Híd díj: áthaladás ingyenes, csúcsforgalomban idegtépő
Fotó: David Mark képe a Pixabay -en.