1. Egerszalóki sódomb
A fenyőfák árnyékában feltörő kalcium-hidrogénkarbonátos forrás a domb oldalán szétterülve ♦ sóhalmokká formálódik az évtizedek során. Egyedülálló és csodálatos látvány. Miként az ⇒ egerszalóki sódombok körüli világ mikroklímája is egészen különleges és jótékony hatású. A hőforrás a völgyben futó Laskó – patakot táplálja. Hasonló csak Pamukkaléban (Törökország), és a Yellowstone Nemzeti Parkban (USA) található.
Az egerszalóki termálvíz ♦ ízületi, csont-, izom-, ínbetegségek, gerincbetegségek, idegrendszeri betegségek enyhítésére alkalmas.
A völgy bejáratánál azonban kialakítottak egy kis, több medencés fürdőt, a ♦ Nosztalgia Fürdőt amely nem csak nappal, de olykor éjszaka is nyitva tart. A fürdő kifejezetten laza és kellemes a hangulata.
2. Ipolytarnóc ősmaradványok
Egy vulkáni katasztrófa által betemetett s konzervált világ emlékei húszmillió évvel forgatják vissza az idő kerekét. A tengerparti homokkőben lapuló cápafogak, megkövesedett szubtrópusi fák, egzotikus növények lenyomatai, régen kihalt ősvilági szörnyek lábnyomai… – egy páratlanul izgalmas geológiai tanösvény mentén.
Az ⇒ ipolytarnóci világ harmadik leggazdagabb lábnyom-őrző lelőhelye. Az ösvény különleges látnivalója a ♦ világ legnagyobb ismert, megkövesedett óriás fenyője. A parkban láthatók azok az évmilliókon át mélyen a föld alatt lapuló ♦ ősfenyők is, amelyekre 2007-ben bukkantak Bükkábrányban. A 16 ritka, csillogóan megkövesedett fatörzs- ősmaradványok kora mintegy 7 millió év.
Eszméletlenül jó!
3. Megyer-hegyi tengerszem
Sárospatak közelében egy közepes dombon egyszemnyi tenger. Ez a ⇒ Megyer-hegyi tengerszem. Egykor kőbánya dolgozott itt, a domb kristályos kemény képződményeiből gabonaőrlő, érczúzó malomköveket csiszoltak, kézzel…
Már vagy száz éve bezárták a bányát. A fejtési gödörben az idők során összegyűlt esővízből ♦ pompás kis tó kerekedett, különlegesen szép, magas bányafalakkal körülölet környezetben.
Vigyázat, ♦ nem sekély, akár egy hajót is megtartana hét méteres mélységével, a sziklafalak meg itt-ott hetven méter magasan merednek.
A környék ma már természetvédelmi terület. Gyalog egy tanösvény vezet a tengerszem partjához, Sárospatakról indul a malomkő ösvény, piros jelzéssel… A domb alján egy halastó van, mellette pedig egy őrzött parkoló. Innen kitaposott út vezet fel.
4. Bükki gejzírek
A három – Fekete-leni-, Imókő- és ⇒ Vöröskő – forrást egy délutáni könnyű túra során bárki bejárhatja.
Másfél-két méter magasra tör a kristálytiszta karsztvíz a Bükki Nemzeti Park déli részén. A fennsík mészkő résüregrendszere hóolvadás vagy nagyobb esőzések idején vízzel töltődik fel, s ez az oka a források felbukkanásának. A természeti csoda a tavaszi hónapokban a leglátványosabb, de olykor nagy esőzések után is feléled…
A kirándulás kiindulópontjául a Lillafüred közeli Felsőtárkánytól mintegy tíz kilométerre álló Tamás kútja vendégház ajánlható. A völgy felé haladva a kék jelzésén mentén érhető el Vöröskő-völgyi Tanösvény. De ha igazán megkapó élményre vágyna, térjen le az ösvényről, akkor, amikor az érezhetően jobbra kanyarodik, fel a hegyre. Balra azonban, a patakon átkelve egy jelöletlen, de kitaposott gyalogút vezet a ♦ Vöröskő forrásokhoz. Nem nehéz megtalálni, a környékét durván lebetonozták. A felső forrás is szép, de az ♦ alsó még látványosabb, itt mintegy két méter magasra tör a kristálytiszta és iható víz, akár ha szökőkút lenne.
5. Rám szakadék
A szakadék vulkáni eredetű, észak-déli irányban futó ♦ egy kilométer hosszú szurdokvölgy. Mélysége néhol meghaladja a 35 métert, szélessége azonban helyenként a 3 métert sem éri el. A sziklamederben állandóan csobog a víz, hóolvadáskor és nagyobb esők idején patakká duzzad.
A ⇒ Rám-szakadék egyike lenne a legnehezebben járható turista utaknak, de vannak ♦ létrák, kapaszkodók, így a túra nem vészes, és csak közepesen megerőltető. A nehezen járható szakaszokon stabil létrák és kapaszkodó korlátok segítik az előrejutást.
♦ Dobogókőről a Rám-szakadék a sárga jelöléssel, majd az aszfaltos úttal való kereszteződés után a zöld jelzésen, Dömösről a zöld jelzésen érhető el.
6. Szalajka völgyi fátyolvízesés
A ⇒ szilvásváradi fátyolvizesés édesvízi mésztufa lépcsőit a természet hozta létre, méghozzá úgy, hogy a mészkőlerakódás maga alá gyűrte és megkövesítette a vízi növényeket és a fák gyökereit. A víz, a levegőből felvett szén-dioxiddal szénsavat alkot, a mészkövet először feloldja, majd leheletfinom fátyolként, mésziszap formájában lerakja, ♦ mésztufagátakat képezve.
Mintegy 17 méter hosszan 18 gát sorakozik egymás alatt, a mindmáig épülő teraszokon lerohanó sistergő víz a természet utolérhetetlen ajándéka.
Fotók: orszagalbum.hu kallojazmin / mukkshow / ladybug68 / hegyeklanya / aerdnasavol / hegyeklánya /