Az ország legrégibb gyógyhelyeinek egyike, hosszan elnyúló üdülőhely, gyógyvizeiről híres község, meseszép angolparkkal, és pompás túraútvonalakkal.
Parád dúskál a gyógyforrásokban, köztük a legnemesebb a kénes vegyületet tartalmazó „csevice” és a vastimsós fürdővíz, melyet 1813-tól gyógyászati célokra használnak – a fürdőmúzeum ásványvízgyűjteménye 600 féle ásványvizet mutat be a világ 21 országából.
Ilona völgy
Parádfürdőtől 5 kilométerre zubog alá vagy 8 méter magasból hazánk legnagyobb vízesése… kicsi ez a világ zuhatagaihoz képest, de legalább természetes és tényleg megkapóan szép.
Parád és környéke ⇒ legjobb szállások
Tőkés-kút táplálja azt a két kis forrást, amelyből az Ilona-patak ered. Hogy aztán erőre kapva, sziklákon törve át magát zuhanjon alá egy katlanban. Vékony sugara a Sándor-rét irányából mutatja legszebb arcát, esős idők után megduzzad, télen pedig befagy, így akár fel is lehet kapaszkodni rajta. Egy Ilona völgyi kirándulás – amely ösvényre egy székely kapun át vezet az út – még szebb élménnyé teszi a patakot szegélyező vadgesztenyés, útközben a Szent István-csevice kútnál olthatják szomjukat a túrázók.
Ősjuhar
A világon egyedülálló Mátrai ősjuhar a 24-es számú főút áll, pontosan ott, ahol a Köszörű-patak a Parádi-Tarnába ömlik – nincs párja az egész földkerekségen, a tőből kettéágazó fa egyik része már kiszáradt, a másik 20 m magas, és bár minden évben termést hoz, de magvai csíraképtelenek…
Cifra istálló
Parádfürdő legnevezetesebb látnivalóját, a Cifra istállót 1880-ban Ybl Miklós tervei alapján gróf Károlyi György építtette, kocsimúzeumában díszes Eszterházy-kocsi, Károlyi-hajtókocsi, Gavallér-kocsi, az országházi és az egri érseki díszhintók láthatók, a vörös márvánnyal díszített istállóban pedig remek kancák és mének.
Parád a palócvilág egyik központja, a zsúptetős Palóc tájház egy tipikus nagycsalád 19. századi portáját és életmódját mutatja be 150 évvel ezelőtti állapotnak megfelelően berendezve.
Honlap és fotók: parad.hu
Fotó: orszagalbum – hegyeklánya