Tokaj bor nélkül is bájos, borospincéivel mámorítóan kedves történelmi város, hajdan Paracelsus tanulmányozta itt a tokaji bor gyógyító erejét, birtokolták a Hunyadiak és Szapolyaiak, vett pincét királyné, napjainkban a franciák nyomulnak…Balassi Bálint és Lenau osztrák költő pedig csak élt e város falai között.
Borok
A vulkáni eredetű Nagykopasz-hegy látványos borvidék, orchidea-fajtái egyedülállóak, de igazi kincse Botrytis Cinerea penészgomba, amelynek a szőlőszemek az aszúsodást köszönhetik…
A XVIII. század elején tűnt fel a legegyszerűbb, száraz tokaji bortípus megnevezése, az ordinárium. Mai utódai a Tokaji Furmint, Tokaji Hárslevelű, Tokaji Sárga Muskotály vagy Tokaji Zéta (Oremus).
A szamorodnit olyan szőlőfürtökből préselik, amelyek számottevő mennyiségű aszúszemet tartalmaznak, és amiből így az átlagosnál gazdagabb tartalmú bor készülhet.
Az aszú-esszencia a legértékesebb bor a világon. Az egymásra nehezedő aszúszemekből spontán kipréselődő kevéske lé az esszencia.
Aszút legelőször Szepsi Laczkó Máté prédikátor készített 1650-ben, Hegyalján, amikor is a török támadástól tartva a szokásosnál tovább, november 10-ig húzta a szüret kezdetét.
Az Oremus-dűlő szőlője azonban már nagyon töppedté vált. Az aszúsodott szőlőszemek leválogatásából rendkívüli bor született, amely világhírnevet vívott ki magának.
Pincék
A vasúttal párhuzamos Szerelmi pincesoron sorakoznak borházak, mögöttük nemes-penésszel borított pincejáratok őrzik a híres tokajit.
Rákóczi Pince: Hegyalja legtágasabb, 28 méter hosszú földalatti termében jelölték a mohácsi csata után, 1527-ben Szapolyai Jánost Magyarország királyává.
Erzsébet Pince: kétszeresen is, mert eredetileg Erzsébet orosz cárnőről kapta nevét, de az oroszoktól a pincét utóbb Erzsébet királyné, Ferenc József felesége vette át…
Víz és só
A Kopasz-hegy lábánál találkozik a Tisza és a Bodrog, pont az Erzsébet királyné hídja alatt, a part a vízitúrázók, strandolók s kempingezők paradicsoma…
Tokaj és környéke ⇒ legjobb szállások
Ja, és Tokaj kezdetben nem a boráról hanem a sójáról volt nevezetes, itt osztották el, rakták át a Máramaros felől és Erdélyből érkező sórakományokat. Erről az időről tanúskodik a hajdani sóház, amit ma – tévesen – Rákóczi-Dessewffy kastélyként tartanak számon.
Még több kép és információ: tokaj.hu
Fotók: orszagalbum.hu – anikototh