A Tihanyi-félszigetet egyedülálló történeti emlékei, tájképi megjelenése, földtani és történeti emlékei, ritka növény- és állatfajai a legszebb és legféltettebb kincsek közé emelik.
Bencés apátság
A tihanyi bencés monostort I. András király alapította 1055-ben. A királyt itt is temették el. A kolostor alapító oklevele a magyar nyelv legelső írásos emléke. Az oklevél latin nyelvű szövegében magyar szavakat, kifejezéseket is használtak. Az oklevelet a pannonhalmi bencések őrzik.
Napjainkra az eredeti monostor szinte nyomtalanul eltűnt. A kőfaragványokon túl az altemplom ép fennmaradása az itt eltemetett I. András tiszteletéhez kapcsolható. Az 1720-as években indult meg a templom és a kolostor újjáépítése, 1774-ben szentelték fel. Az apátság mai, barokk stílusú temploma a domb tetején nemcsak a környék, hanem Magyarország egyik emblematikus jelképe is.
A három hajós, három oszloppárra támaszkodó altemplom az egyetlen olyan tér, amely a XI. századi templomból viszonylag érintetlenül megmaradt. Eredetileg királyi temetkezőhelyül szolgált, itt helyezték nyugalomra I. Andrást és fiát, Dávid herceget. Mai formájában, a román kori hangulatot visszaidézve látható.
I. András felirat nélküli, csupán csak egy kereszttel díszített sírlapját – amely mindig e térben volt – 1955-ben tették jelenlegi helyére.
IV. Károly habsburg-magyar király magyarországi utolsó napjait Tihanyban töltötte, 1921. október 26-ától október 31-ig. Innen Madeira szigetére száműzték, ahol 1922. április 1-jén meghalt.
Szabadtéri Néprajzi Múzeum
A múzeum parasztházai a jellegzetes tihanyi épületeket mutatják be: a halászcéh házát, a fazekasházat, egy gazdaházat, a kornak megfelelő berendezésekkel és eszközökkel.
A Balaton környékének egyetlen megmaradt halászházában tartotta a céh összejöveteleit, itt őrizték a céh jelképeit képező tárgyakat (céhláda, céhpecsét, céhkorsó).
Az épület a tihanyi építkezés stílusának, a vakolatlan bazalt terméskő falazásnak múlt századi egyszerű, csúcsfalas képviselője. Belső tere szobából és füstös konyhából áll, amelyhez fészer csatlakozik. 1934-ig jelen formájában használták. A füstelvezetés egykori megoldatlanságára utal az egyes helyiségek tornácról nyíló külön bejárata. [Pisky sétány 12.]
Tihany tavai
A tihanyi táj szépségében négy tó játszik fontos szerepet: a ♦ Balaton, a Külső-tó és a Belső-tó, valamint csapadékos években a Rátai-csáva. A félsziget mindhárom beltava egykori vulkáni kráter helyén keletkezett, egyszerűen a csapadékvíz összegyűlése révén. Forrás vagy patak nem táplálja, ez magyarázza időszakos kiszáradásukat.
A Belső-tó kedvelt horgászterület. A Külső-tó a félsziget egykori vulkánjának főkráterében keletkezett, különösen sok ritka szitakötőfaj él itt. A madarak közül itt is költ a nyári lúd és a barna rétihéja, az utóbbi években pedig vörös gém.
Barátlakások
Az Óvár keleti oldalában, a sziklafalban a XI. – XIV. század között ortodox görög szertartású remeték vájták ki celláikat, kápolnájukat és ebédlőtermüket keleti típusú laura-rendszer szerint. Ez a Kárpát-medencében, sőt Közép-Európában az egyetlen, aránylag épségben maradt remetetelep, helyi neve barátlakások. A remeteteleptől nem messze található Tihany egyetlen forrása, amit korábban Orosz kútnak, ma Ciprián-forrásnak hívnak.
Visszhang és kecskeköröm
A Kálvária mellett keletre fekszik. A legrégibb balatoni útikalauzban, 1848-ból azt írják, hogy a ♦ füredi vendégek Tihanyba kirándulnak visszhangot hallgatni, mert a templom fala a Visszhangdombon gyorsan elkiáltott 15 tagú mondást is tisztán elismétli. A jeles költők által is megénekelt tihanyi Echo az 1960-as évektől fokozatosan gyengült, de szélmentes, csendes időben, különösen este ma is hűségesen ismétli szavainkat.
Tihany és környéke ⇒ legjobb szállások
A félsziget alapját a mintegy 100 méterre a felszín alatt húzódó sekélytengeri mészkövek és márgák alkotják, az aljzatra üledékek sorozata települt. E pannon-rétegekben található a “tihanyi kecskeköröm” néven közismert kövület, a Congeria ungula caprae kagyló maradványa.
Strandok
A hajóállomásnál található Napsugár Beach, a félsziget nyugati öblében megbúvó ♦ Sajkodi strand és a Zamárdi felé néző kicsi ♦ Átrium strand fizetős, de olcsó. A Gödrösi és a Somosi strandok ingyenesek!
Bozsai-öböl
A félsziget délnyugati oldala Sajkodnál és a Bozsai-öböl nádas partja ma is természetes állapotát őrzi. Ritka madárfajok egész sorának nyújt költési lehetőséget, így a nyári ludaknak és a barna rétihéjáknak is. Az emlősök közül a fokozottan védett vidra él itt.
Apáti-hegyi levendulás
Északi oldalán látható a helyreállított Apáti-templomrom, jelezve az egykori Apáti település helyét. A hegytetőn egész sor mediterrán-szubmediterrán növény él, köztük a vetővirág, az őszi csillagvirág, megtalálható itt több árvalányhajfaj és a törpe nőszirom is. A keleti oldal szikláin virít a cseh tyúktaréj, a pannon madárbirs és a bokros koronafürt. Itt él a ritka óriás énekes kabóca és a mannakabóca. Déli oldalán található ugyanis a félsziget egykori híres levendulásainak utolsó maradványa.
Lóczy-tanösvény
Az eddigiekben részletesen leírt látnivalókon a Lóczy-tanösvény vezeti végig a kirándulókat. Az indulópontja a Sajkod melletti Apáti-templomromnál van, innen az Apáti-hegyen, a Nyereg-hegyen és a csúcs-hegyen keresztül a szarkádi-erdőbe, majd a gejzírmező és az Aranyház érintésével az ősközségbe vezet. Onnan a Kiserdő-tető-Óvár-Barátlakások útvonalon a tihanyi hajóállomásra visz. A tanösvényen 7 megállót alakítottak ki, ezek egy-egy nevezetességhez kötődnek.
Honlap és fotók: tihany.hu
Fotók: Zsolt Hegyi képe a Pixabay-en.