Fejedelmi palotával ékes, erdők között rejtekező üdülőhely a Garadna és a Szinva patak találkozásánál. Lillafüredhez közel a város, de a zaja nem ér idáig. Friss levegő, csillogó vizű tó, és remek sétautak várják az utazót.
PalotaSzálló
A Miskolcról Lillafüredre vivő útvonal az ország legszebb szurdokvölgyeinek egyikén vezet át. A Garadna és a Szinva-völgy találkozási pontján, a Hámori-tó partján klimatikus üdülőhely épült. Nevét 1892-ben az akkori földművelődésügyi miniszter, gróf Bethlen András feleségéről Vay Lilláról kapta, aki felsikoltott itt a táj láttán – örömében. Lillafüred neve mára már egybeforrt az 1927-30 között épült, fényűzően berendezett ⇒ PalotaSzállóval. (Az ún. Népszövetségi, más célra utalt kölcsönből épült.) A szállót lépcsőzetes függőkert és nagy kiterjedésű park övezi. Ma szállodaként és konferencia központként működik.
A PalotaSzálló adott helyt 1933-ban az Írók Gazdasági Egyesülete íróhetének. Ezen a rendezvényen hetvenöt író vett részt, köztük Móricz Zsigmond, Kosztolányi Dezső és József Attila.
Itt és ekkor fogantak a világirodalom legszebb szerelmes versei egyikének, az Ódának remekmívű sorai: “Itt ülök csillámló sziklapadon…”
A Mátyás korabeli vadászkastélyt utánzó stílusban épített – neoreneszánsz – kastélyt lépcsőzetes függőkert és nagy kiterjedésű park övezi. A négyemeletes szálló főhomlokzata a Hámori-tóra, déli homlokzata a Szinva völgyére néz – a kilátás varázslatos. A várfalszerű bástyák, tornyok, a felvonóhidat idéző kapu középkori hangulatot idéz. Az impozáns belső tereket nagyméretű, ólomberakásos színes üvegablakok zárják le. A Hunyadi-terem oldalfalain régi magyar családok címerei láthatók. A Nagy Lajos-terem ablakai színes ólomüvegből készültek, kandallója faragott kő. A Mátyás-terem kilenc nagyméretű ablaka egy-egy történelmi nevezetességű magyar várost idéz képben s versben (Lőcse, Kassa, Pozsony, Vajdahunyad, Kolozsvár, Brassó, Bártfa, Árvaváralja, Késmárk).
Kisvasút
Lillafüredet Miskolcról nemcsak közúton, hanem a Kilián telepről induló hangulatos kisvasúton is meg lehet közelíteni. Az 1921 óta közlekedő kisvonat szép hegyi tájakat, festői völgyeket szel át, egészen Garadnáig el lehet utazni vele.
Szent István barlang
Az üdülőhely környékének nevezetes látnivalói a cseppkövekről, illetve ősrégészeti leleteikről híressé vált barlangok. Az István cseppkőbarlang hőmérséklete télen-nyáron egyaránt 10 C. A barlangban évek óta szerveznek kúrákat légúti megbetegedésben szenvedő gyermekek számára. Bejárása félórányi, kupolacsarnoka, meseterme lenyűgöző. A Palotaszálló mellett lezúduló vízesés közelében, a függőkert falában nyílik a mésztufa barlang.
Lillafüred és környéke ⇒ legjobb szállások
A barlang szeszélyes alakú díszítményei az egykori növényzet megkövesedett gyökereit, hajdani fűszálakat, moharészeket, levelek lenyomatait őrzik. Lillafüredtől északkeleti irányban, a hegy gerincén, az országút fölött mintegy 100 méternyi magasságban egy meredek sziklafalban nyíló barlang a Szeleta. Jégkorszakbeli ősember nyomaira bukkantak itt a régészek, finom kidolgozású eszközökre, szerszámokra. A leghíresebbek a szürke kalcedonból készített lándzsahegyek.
Hámori-tó
Bár az utazó nehezen hiszi, bizony a Hámori tó mesterséges, duzzasztott víztározó. A Fazola család – a vaskohóik számára vizet biztosítva – 1813-ban építtetett itt egy völgyzáró gátat, amely visszaduzzasztotta a Garadna patak vizét. A tó nagyon szépen simul a környezetbe, és már a század elején divat volt itt csónakázni, telente korcsolyázni. A tó nagyon veszélyes, rendkívül keskeny és mély, nyáron is jéghideg. Telente pedig a befagyott jégréteg alól idővel leapad a víz, akár félméteres “álmennyezetet” képezve a jégből. Hogy nincs víz a jég alatt, arra tragikus bizonyság: ha beszakad az óvatlan alatt, az nagyot esik, és szinte lehetetlen kimenteni.
Ómassa
Ha az utazó a Hámori-tó mentén halad el, a kőbánya, az őskohó, a pisztrángkeltető telep és a garadnai kisvasútállomás mellett, végül Magyarország talán legcsodálatosabb erdőmélyi falujáig, Ómassáig jut el. A falu alvégén süt a nap, a felvég meg már felhőbe burkolódzik, mégis gyalog talán 15 percig tart az egyik szélétől a másikig kaptatni. Egyszer föl, aztán le, gyalog. Ennyi, de soha nem felejti el! Repetázni mindig lehet. S ha elfáradt, a zsebkendőnyi főtéren a kocsmában megpihenhet.
A település Fazola Henriknek és a Garadna pataknak köszönheti létrejöttét. Fazola 1771-ben az előző évben talált vasérc feldolgozására építtetett vaskohót itt, ahol fel tudta használni a vízenergiát. Az Újmassán épült őskohó ma is áll, ipartörténeti műemlék, mellette múzeum.
Honlap és fotók: lillafured.hu
Fotók: László Sebők képe a Pixabay -en. / wikipedia – szalax