A tatárjárás idején épült somoskői vár kettészeli az országhatárt, a táj jellegzetessége a bazaltömlés, és e helyhez fűződik Balassi Bálint és Losonczy Anna szerelmi históriája.
Két ország peremén egy vulkáni bazaltcsúcson magasodik a Somoskő vára, trianon után falustól Szlovákiához csatolták, s bár két évvel később Somoskő visszakerült a magyar oldalra, a vár maradt a túloldalon.
A vár
magját a Kacsics nemzetség emeltette a 13. század második felében. Egy ideig Csák Máté hűbéri köréhez tartozott, aztán Anjou Károly idején került királyi kézbe, aki egyik hívének, Szécsényi Tamás bárónak adományozta. Majd a Losoncziak birtoka lett.
Somoskőújfalu és környéke ⇒ legjobb szállások
A török idején két évtizedig ellenállt a hódításnak, aztán amikor Ali füleki bég 1574-ben a vár elfoglalására indult, az Ungnád Kristóf által kinevezett várkapitány annyira megrémült, hogy az éj leple alatt elszökött… Később Pálffi Miklós serege közeledtével a török a várat elhagyta. Ungnád halála után özvegye, Losonczi Anna, Forgách Zsigmondhoz ment feleségül – s vitte hozományul Somoskő várát…
A kőhajításnyira magasodó Salgó vára egy időre Balassi Bálint birtoka lett. Így, e két várhoz fűződik Balassi Bálint és Losonczy Anna szerelmi históriája.
A várat később átépítették és megerősítették, hatalmas ágyútornyokat emelve. II. Rákóczi Ferenc hadjárata során 1703-ban a vár őrsége a fejedelem mellé állt. A szabadságharc bukása után a király elrendelte a lerombolását, de csak részben hajtotta végre birtokosa… Így maradt fenn. De jelentőségét vesztve. Fiatal korában Petőfi is járt erre, romjaiban is megcsodálta a vár szépségét, építőköveit.
A múlt században a magyar turisták csak a vár tövébe emelt kerítésig juthattak, ha fel akartak mászni, bizony húsz kilométeres kerülő és egy határátlépés után juthattak a várba. Később útlevél kellett a kerítésnél, az országhatárok feloldása óta szabadon látogatható. Kedvelt kirándulóhely.
Világhírű bazaltzuhatag
A somoskői vár északi oldalán található a világhírű bazaltzuhatag, ahol is a hegy gyomrából kiömlő bazalt íves-oszlopos formában szilárdult meg. A világon mindössze még három helyen található ez a geológiai ritkaság. A bazalt kihűlése során öt-és hatszögletű karcsú oszlopok képződtek, amelyek helyenként a 9 m magasságot is elérik. Ezek egy részét használták a somoskői vár építéséhez. Másik részükből Bécs macskaköveit faragták…
Fotók: orszagalbum