Hajdan volt királyok szelleme, királyi vadak figyelme kísérti és kíséri Visegrádon az utazó lépteit. A Duna csendje és az erdők békéje fonódik össze a paloták zenéjével és lovagi tornák izgalmával.
Salamon torony
A visegrádi alsó-vár lakótornyának, a Salamon toronynak nincs köze a trónjától megfosztott és 1082-ben bebörtönzött Salamonhoz, akit feltehetően a közeli Sibrik-domb tetején álló épületben tartott fogva unokatestvére, I. László. Volt azonban egy híres lakója: amikor Vlad Tepes a török szultánnak is felajánlotta szolgálatait, Mátyás a vajdát elfogatta és 1462-től 1474-ig ebben a lakótoronyban, őriztette. Ő volt Drakula.
Visegrád és környéke ⇒ legjobb szállások
A visegrádi kettős várrendszert a tatárjárás után 1250-1260 körül építtette IV. Béla és felesége. Az alsóvár a kaputoronnyal és őrtornyokkal megerősített erődítésfalakból és a nagy lakótoronyból állt, amely egyszerre volt uralkodói szálláshely, ispáni székhely és katonai erődítmény. Az emeleti termeket oszlopos kandallók fűtötték, és ikerablakok világították meg. A lakótorony nyugati oldalához árnyékszéktorony is csatlakozott.
Fellegvár
A tatárjárás után IV. Béla király ide helyezte át a fővárost, majd itt került sor az 1335-ös híres háromkirályok találkozójára, az első visegrádi csúcsra. Mátyás felújította a vár palotaszárnyait. A fellegvárban több alkalommal is őrizték a szent koronát a koronázási ékszerekkel, sőt 1440-ben Erzsébet királyné megbízásából egyik udvarhölgye, Kottaner Jánosné innen rabolta el.
Királyi Palota
⇒ Károly Róbert kezdte építeni. Zsigmond uralkodása alatt vált fallal körülzárt palotává. Hunyadi Mátyás idején a késő gótikus stílusban átépített palotában megjelent a reneszánsz építő- és szobrászművészet is. Giovanni Dalmata nevéhez köthető a palota leghíresebb dísze, a Herkules-kút elkészítése is.
Zách Felicián 1330-ban itt támadt rá az éppen ebédelő királyi családra – mert a királyné öccse meggyalázta a lányát. Károly Róbertet csak megsebesíteni tudta, a királyné négy ujját azonban lecsapta, még mielőtt menekülés közben a testőrség darabokra kaszabolta… bosszúból a Zách famíliát a király parancsára kiirtották.
A Királyi Palota előkertjében mesekert és foglalkoztató ház várja a gyerekeket. Egyenesen a Mátyás-mesék világába léphetnek be a veretes díszkapun át. Van itt hordós sárkányszekér, küzdőtér, labirintus, lengő és mérleghinta, függőhíd, királynői trón és íjászpálya is.
Görgey ház
E folyóparti házban töltötte utolsó évtizedeit a szabadságharc legendás tábornoka, Görgey Artúr. Sokan, Kossuth vádjával egyetértve, árulónak tartották, és sokszor szerveztek tüntetést háza elé – elfeledve vagy nem tudván, hogy a 80 tagú aradi haditanács határozott a fegyverletételről, Görgey – „kötelezve magam, hogy határozatuk értelmében fogok cselekedni” – a határozathozatal idejére elhagyta a termet.˙(Fő út 5.)
Kirándulás
Nagy Villám és Mogyoróhegy Ha gyalog vágna neki a felfedezőútnak, legyen a kiindulópont a visegrádi rév, innen alig kaptatva visz az út a Királyi Palotáig, majd feljebb az Alsó Váron át a híresen szép ⇒ Kirándulóközpontig, itt egy kis pihenő, majd irány a nagy-villámi Zsitvay-kilátó és a Fellegvár… Lefelé a másik oldalon ereszkedik az út a Kálvárián át a révig. 3 -5 óra az út, sűrű pihenőkkel, nem beszélve a megállító látnivalókról. Világszínvonalú természetes kiránduló központ, 20 kilométeres sétaúttal. A hatalmas területen hétvégén több száz piknikező is vígan elfér.
Vadaspark, fából épült játszóterek és minigolf várja a családokat. És a szépséges természet. A mogyoró-hegyi erdészháznál lovagolni és íjazni is lehet. Az Apát-kúti-patak völgye nagy játszótereket, forrásokat, halastavat rejt. Kedvenc a kisállatkert.
Sípálya Nyáron gyepsí-pálya üzemel Nagyvillámon, Télen sí és szánkópálya.. 1700 méter hosszú, felvonókkal. Felszerelés kölcsönözhető, miként mindenféle biciklik is.
Bobpálya A Nagyvillám-Kilátó melletti bobpálya pont olyan, mint egy bobpályának lennie kell. Kanyargósan süvítő és fékezős.
Drótkötélpálya ⇒ a Nagyvillám Vadászcsárda mögött, lecsúszás Mogyoróhegyig az erdő lombkorona szintjén – pazar panorámával. A végállomásról minibuszok szállítják vissza a résztvevőket a starthelyre.
Visegrádra jövet-menet, van még néhány kirándulópont, amit érdemes útba ejteni. No, persze nem autóval, hanem gyalogszerrel. Dömösről indul az az ösvény, amely a ⇒ RÁM szakadéki vezet. De átkelhetünk komppal, Nagymarosra, onnan gyalog tovább a ⇒ JULIANUS kilátóig. Az elképesztő panoráma megéri.
Honlap és képek: visegrad.hu
Fotók: wikipedia-szvitek péter / wikipedia-elamy