Ahol Nemecsek és a Pál utcai fiúk… Az eredetileg angolpark-stílusban létrehozott kert népszerűségét igazán Molnár Ferenc regényének köszönheti.
Magyarország első botanikus kertjét
Winterl Jakab professzor teremtette meg 1771-ben. A kert kezdettől fogva az orvos- és gyógyszerészképzés segítése mellett feladatának tekintette a hazai flóra kutatását.
A füvészkert többször is költözött a főváros területén belül, míg végül József nádor támogatásával az Egyetem megvásárolta a Festetics család Józsefvárosban lévő 10 hektáros birtokát (1847).
Ez a park – amelyben egy a Polláck Mihály által tervezett vadászkastély is áll – vált az Egyetem kezelésében álló Botanikus Kert otthonává.
1864-65-ben felépült az európai viszonylatban is jelentős méretű, ma is álló pálmaház. Ekkor kaptak emlékoszlopot a kertben a növénytan magyar szaknyelvének megteremtői, mint Diószegi Sámuel és Fazekas Mihály (Ludas Matyi!). 1893-ban elkészült az országban máig is egyetlen Victoria-ház, melynek nagy vízmedencéje a trópusi, különleges szépségű amazonaszi tündérrózsának vagy a Paraguayból származó rokonának ad otthont.
A Pál utcai fiúk cselekményének
fontos színhelye a Füvészkert. Ez utóbbi elnevezés, mely a nyelvújítás korából származik, a regény nyomán terjedt el, s lett máig is használatos. Napjainkban a botanikus kert a veszélyeztetett fajok megőrzésével, mesterséges szaporításával eredményesen járul hozzá a biológiai sokféleség megőrzéséhez.
Budapest és környéke ⇒ legjobb szállások
A szabadtérben gondozott növények mellett jelentős az üvegházban tartottak száma, melyeknek több építmény: a Gyűjteményes-, a Viktória-ház, a Szaporítóház, a Citromosház és az Akklimatizációs ház ad otthont. A kert nevezetessége a kaktusz gyűjteménye, a hatalmas amazonasi tündérrózsái, a páfrányfenyői és az orchideái.
A Füvészkertben található hazánk legidősebb pálmaháza, amely a Pál utcai fiúk menedékéül is szolgált.
Az üvegház mellett van az ún. Victoria-ház, amely nevét a dél-amerikai óriás tündérrózsáról (Victoria amazonica) kapta. A hatalmas úszó leveleinek átmérője természetes élőhelyén akár a négy métert is elérheti. A levél annyira vastag és erős, hogy egy kisgyereket is elbír. Virágzása csak két napig tart. A kastély mellett álló hatalmas ginkgo bilboa élő kövületnek számító fa – egyidős a kerttel, 160 éves.
Honlap és fotók: fuveszkert.org
Fotó: országalbum – bau