Az Árpád-korban Magyarország fővárosa volt, ahol Géza fejedelem fia, a későbbi Szent István született, akit itt is koronáztak királlyá 1001. január 1-jén, s aki is itt alapította az esztergomi érsekséget, amely a mai napig a magyar katolikus egyház központja.
Több jelentős zarándokútvonal is érinti Esztergomot.
Balassi Bálint Esztergom török ostromakor itt kapott halálos ágyéklövést 1594-ben. A Városháza Vak Bottyán, a Rákóczi szabadság generálisának kúriáját nyomait őrzi. Gróf Sándor Móricz, a reformkor Ördöglovasa barokk pedig udvarházat építtetett a városban.
Itt iktatják be a mindenkori Alkotmánybíróság elnökét az Aranybulla előtt. S a Bazilika vagyis az Esztergomi Főkáptalan Levéltárának levéltárában őrzik a Zwack Unicum titkos receptjét.
Bazilika
Európa ötödik legnagyobb bazilikája bazilika-esztergom.hu. Magyarország legnagyobb egyházi, az ország legmagasabb épülete. A most látható bazilikát 1856. augusztus 31-én szentelték fel, a ceremónián Ferenc József is részt vett. A felszentelésre írta Liszt Ferenc az Esztergomi misét, amelyet maga vezényelt a bemutatásakor. Az eredeti Szent Adalbert-templom részéből fennmaradt reneszánsz stílusú Bakócz-kápolnát ekkor építették be a bazilika testébe.
A Mária mennybemenetelét ábrázoló oltárképe 13,5×6,6 méteres, Michelangelo Grigoletti festette, ez a világ legnagyobb egy vászonra festett oltárképe. Külön óriás szövőgépet építettek érte.
A bazilika 118 méter hosszú és 49 méter széles. Közepén elhelyezkedő félgömb alakú kupoláját 24 oszlop tartja. Az épület a kupolánál belülről 71 méter magas, átmérője 33 méter. A templomtérből összesen 413 lépcső megtételével juthatunk fel a páratlan kilátást biztosító kilátóba.
Bakócz Kápolna
A kápolnát Bakócz Tamás érsek építtette az esztergomi Szent Adalbert székesegyház mellékkápolnájaként. Innen helyezték át a főszékesegyházba. Napjainkban mint egy reneszánsz kápolna illeszkedik a klasszicista bazilikához. A kápolna falait süttői vörös márványból, vagyis vörös színű tömör mészkőből emelték, az oltára carrarai fehér márványból készült. Andrea Ferrucci alkotása, akit is később Michelangelo a Medici-kápolna munkavezetőjéül szerződtetett. Bakócz Tamás bíboros-érseket e kápolnában helyezték örök nyugalomra.
Esztergom és környéke ⇒ legjobb szállások
A század elején döntött úgy Rudnay Sándor érsek, hogy a kápolnát az új székesegyházhoz illesztve meg kell menteni.
A kápolna belsejét 1600 darabra fűrészelték, megszámozták és újra összerakva illesztették a bazilikába,
de 180 fokkal elfordítva, bejáratát az ellenkező oldalra helyezve át. Ez a műemlékvédelmi eljárás akkor Európában egyedülállónak volt mondható.
A Bakócz kápolna mai állapotában eredetiek a reneszánsz faragványok, az oltár menzája, márvány-stallumai, a sekrestyébe vezető ajtókeret, a kórusablak angyalfejes keretezése és a kupola alatti négy címer.
Kincstár
A templom kincstára Zsigmond és Mátyás király szarvserlegeit, az értékben felbecsülhetetlen, tiszta aranyból készült, és több mint száz keleti gyönggyel, drágakövekkel, szobrászzománccal díszített Mátyás-kálváriát és a legszebb magyar gótikus kelyhet, a Suki-kelyhet őrzi. Az eskükereszt a XIII. században készült, a magyar királyok e keresztre tették hűségesküjüket századok óta. Az ereklyegyűjteményben megtalálható Szent István, Szent Imre, Szent László és Árpád-házi Boldog Margit ereklyéi is.
Altemplom
Az altemplomban a Bazilika építői és főpapjai nyugszanak. Látogatható Mátyás király kancellárjának, Vitéz Jánosnak és Hunyadit kormányzóvá választó Széchy Dénes érseknek síremléke. A prímások sírboltja az esztergomi érsekek temetkezési helye. Végakaratának megfelelően itt helyezték örök nyugalomra Mindszenty József hercegprímást.
Keresztény Múzeum
Itt látható M.S. mester négy táblaképe (1506). A Főszékesegyházi Kincstárban őrzik az Árpád-kori eredetű koronázási keresztet, amelyre a magyar királyok a koronázáskor letették az esküt. A Főszékesegyházi Könyvtár féltett kincse a Tractatus, amelybe egy névtelen barát feljegyezte a magyar királyok temetkezési helyeit a 11. században, no meg a Jordánszky-kódex, benne az 1516-19-ből származó Biblia-fordítással.
Babits Emlékház
A költő és felesége (Tanner Ilona, művésznevén Török Sophie) 1924-ben vásárolta az előhegyi nyaralót. Az eredetileg szoba-konyhás házikót folyamatosan bővítették. A verandáról pompás kilátás nyílik a Várhegyre, a Bazilikára, a Dunára, és „…a verandának van egy tágas fehér fala, ami egy nagy autogram album” (Nagy Endre). A Babits-ház vendégei: a kor tekintélyes írói, költői, irodalmárai, művészei örökítették meg nevüket a falon. De József Atilla ide soha sem kapott meghívást. (Babits Mihály utca 11.)
Aquasziget
A teljes kikapcsolódást négy részleg, az Élményfürdő, a Wellness Világ, az Egészség Központ és a Szépség Központ szolgáltatásai biztosítják a Prímás- szigeten
A beltéri élménymedence sodrófolyosóval, gejzírrel, nyakzuhanyokkal, vízeséssekkel, vízgombával, buzgárokkal, dögönyözőkkel, mászófallal kényezteti a fürdőzőket. A belső gyermekmedence épített teknősbékával és vizet spriccelő bohóccal különleges élmény a gyermekeknek. A fedett beltéren található két csúszda is, melyek azon túl, hogy japán high-tech szórakoztatóipari elemekkel – stroboszkóp, hang- és fényhatások – egészülnek ki, időmérőkkel vannak felszerelve, melyek az aktuális lecsúszásokon túl a napi rekordokat is rögzítik. A kültéri strand szórakoztató lehetőségei közé tartozik a két óriás csúszda a hozzájuk kapcsolódó fogadómedencével, a gyerekmedence csúszdás épített várral a közepén, egy élménymedence hullámeffektekkel, valamint a télen is használható úszómedence illetve kültéri pihenőmedence.
Pala-tó
Esztergom-Kertvárosban a 111-es számú útból nyíló Kassai út és Eperjesi út között terül el a Palatinus-tó – helyi nevén a Pala, hivatalos nevén Sátorkőpusztai-tó. Napjainkban strandolásra és horgászásra egyaránt használják a tavat. Az északi partszakaszon található a strand, a déli oldal pedig főleg horgászházakkal épült be az évek során. A strandon csónak– és vízibicikli kölcsönző valamint vízi csúszda is működik. Bár a tó mesterségesen jött létre, mára a betelepült élővilág jellegzetes ökológiai rendszert alkot.
Honlap és fotók: esztergom.hu
Fotó: orszagalbum – rosszqtya