Ez az a város… amelyet a rómaiak Scarbantiának hívtak, a németek Ödenburgnak neveztek, lakosai meg egyszerűen csak Sopronnak. S ahol a Főtér mindenre emlékszik.
Fő tér
Ez az a város… amely az ország legszebb terét vallhatja magáénak, a tér alaprajza hétszáz éve változatlan, és a Storno s a Kossow házzal büszkélkedhet. A házak meg királyi vendégekkel: az egyikben Mátyás király tért nyugovóra 1483-ban, a másikban II. Ferdinánd király és neje szállt meg 1625-ben, aztán III. Ferdinánd, s még később I. Lipót császár. Mély meghajlás, lépjünk tovább…
A főterén itt egy olyan ház áll… Egy olyan, amely maga a művészettörténet. A Gambrinus házon egymásra kövültek az évszázadok: az épület homlokzatán rokokó díszítés, az udvarán középkori konzolok nyomai, a kapu aljában gótikus ülőfülkék. E soproni. ház melletti vaskerítés mentén meg a római kori Borostyánkő út maradványai.
Kecsketemplom
A szájhagyomány szerint egy kecske által kikapart kincsből épült a bencés templom… A Boldogságos Szűznek rendelt templom szentmargitai faragott kőből épült 1280-ban, kora gótikus stílusban, az oldalához illesztett 47 méter magas torony homlokzatát gótikus füzér és egy kecske díszíti. A kecske az építtető Geisel család címerállata volt. Ötször tartottak itt országgyűlést, (1553, 1622, 1625, 1635, 1681) és három koronázás színhelye is volt: 1622-ben és 1681-ben a királynét, 1625-ben pedig királyt, III. Ferdinándot koronázták meg. Egyik szószéke egyszerű, kőből készült, a hagyomány szerint Kapisztrán János prédikált róla a kereszt megvédése érdekében.
Névre szóló történelem
Az első műemlékvédelmi irattal s a hozzá tartozó házzal büszkélkedhet a főtéri Patikaház, lebontását 1525-ben maga II. Lajos királyi tiltólevéllel akadályozta meg – a tér egységére hivatkozva. Ez a tiltólevél az ország első műemlék védelmi irata, a soproniak büszkesége. Evangélikus istentiszteletek tartása a városban, a Lackner-ház kivételével, tilos volt…
Az ún. Újhelyi-ház helyén álló postaépület kapuja előtt közlegényként Petőfi Sándor is teljesített szolgálatot. A volt Városi Kaszinóban (Petőfi tér 3.) tartotta élete első hangversenyét 1820-ban a 9 éves Liszt Ferenc. A Széchenyi tér helyén egykor a Két-pék tó fodrozódott, s nevét arról kapta, hogy a város súlycsonkító pékjeit büntetésként ebben fürdették meg.
Sopron és környéke ⇒ legjobb szállások
A Bezerédj-kúria épülete arról nevezetes, hogy 1840-ben itt adott házi hangversenyt Liszt Ferenc, amikor a jelenlévő dámák széttépték kesztyűjét, hogy legyen emlékük a zeneszerzőtől. A Káptalan ház pedig arról, hogy egykori tulajdonosának, Vitnyédi Istvánnak a soproniak, irigykedve a fényűzésére, megtiltották egy díszes erkély építését, sőt később Vitnyédi vagyonát is elkobozták. Az egykori Arany Szarvas fogadó híres vendége volt Johann Strauss, a Fehér Ló vendégfogadóban Zrínyi Miklós költő és hadvezér vendégeskedett (1644), az Arany Angyal fogadó pedig 1770-ben trónörökös (II.) Józsefnek adott éjszakai nyugodalmat.
Kirándulások
Kaptass fel a Károly-magaslatra, s még tovább, a tetején álló kilátóba – ahonnan is félelmetesen szép a panoráma, a távolban a Fertő tó vize csillog és a Schneeberg havas tömbjei villódznak. A Lővérekben, a Károly kilátó szomszédságában Kalandpark nyílt a sport- és természetkedvelők legnagyobb örömére – kilenc méter magas lombkorona sétánnyal.
A városból kiindulva körbejárható a Fertő tó biciklivel, kellemes erőpróbaként letekerve és meg-megállva, mintegy 110 kilométert. A mountainbike kedvelői 12 kilométert kerekezhetnek a Lővér kempingtől kiindulva. De ha csak rövidebb szakaszra vágyik, akinek két kerékkel több van, az veheti az irányt Nagycenkre és Balfon át vissza, vagy a közeli Fertőrákosa.
Honlap és fotók: sopron.hu
Fotók: wikipedia – Pan Peter12
a