A hadtörténelem iránt rajongók figyelmébe. Íme, a 7 legjobb hazai hadijáték.
1. Monostori hadijáték – Komárom
A kétnapos rendezvény témája a II. világháború élethű csatajelenetekkel. A közönség szeme láttára jelenítik meg, hogyan harcoltak egymással a németek és az oroszok egy elképzelt erődben. A csata eredeti, korhű hadieszközöket vonultat fel, harci járművekkel, fegyverekkel és korhű öltözetbe bújtatott katonákkal. A levegőben is zajlik ütközet, igazi veterán harci repülőkkel. A közönség kipróbálhatja a repülőgép- és helikopterszimulátorokat, a harcjárműveket, sőt még azt az Ural Dnepr típusú oldalkocsis motorkerékpárt is. A ⇒ monsotori bemutató idejére felállítanak egy korabeli tábori kórházat és egy tábori telefonközpontot. A hadijátékon magyar, lengyel, román, szlovén, szlovák és cseh hagyományőrzők is részt vesznek.
A hadijáték ideje évről évre: szeptember.
2. Honvédfesztivál – Pákozd
A magyar győzelemmel záruló 1848. szeptember 29-ei pákozd-sukorói csata előtt tisztelegve idézik fel évről-évre a nevezetes ütközetet. A forgatókönyv egyszerű – ma már – a magyar honvéd gyalogság és tüzérség megtámadja a császári tábort, a tüzérségi előkészítő ágyútűz után a gyalogság sortüzekkel és szuronyrohammal támad a sorgyalogságra és heves kézitusában megfutamodásra kényszeríti a császáriakat. A látványos és izgalmas csatabemutató után – vagy az év során bármikor – érdemes megtekinteni a ⇒ Pákozdi csata Emlékkiállítást.
A honvédfesztivál ideje évről évre: szeptember.
3. Nemzetközi palotajátékok – Visegrád
Minden év júliusában kerül megrendezésre az 1335-ös visegrádi – cseh, lengyel, magyar – királyi találkozó emlékére. A legnagyobb és legrégebb óta megrendezett nemzetközi történelmi fesztivál – többszáz kosztümös katonával, csatajelenetekkel. A ⇒ palotajátékok idején Visegrád a középkor hangulatát idézi fel a látogatók számára. Három napon keresztül látványos lovagi tornák, lenyűgöző királyi menet, esti fáklyás felvonulás, és számtalan, a középkort is idéző program várja az idelátogatókat.
A visegrádi palotajátékok ideje évről évre: július.
4. Kőszegi ostromnapok – Kőszeg
A hadifesztivál a kőszegi vár 1532-es török ⇒ ostromáról emlékezik meg – a maroknyi várvédők és a várkapitány, Jurisics Miklós előtt is tisztelegve. A többnapos hadijáték csúcspontja a várostrom megelevenítése. A kosztümös vitézek és janicsárok újrajátsszák a történelmi eseményt: ágyúkkal, fegyverropogással, lángokkal, kardcsapásokkal, nyílvesszőkkel, mélybe hulló janicsárokkal és várvédőkkel… 1532-ben Jurisics vezetésével sikerült megvédeni Kőszeget, megállítani a törökök előre nyomulását Bécs felé.
A kőszegi ostromnapok ideje évről évre: augusztus.
5. Tatai patara – Tata
A Tatai vár lábánál az 1597. évi ostromot jelenítik meg. Köztük azt a mozzanatot is, amikor gróf Pálffy Miklós komáromi főkapitány furfangos tűzmestereinek segítségével cselvetésre szánva magát kapupetárdával vagyis ⇒ tatai patarával jutott át a várkapun. A közönség igazi csatarekonstrukciónak lehet szem- és fültanúja. Kísérőprogramként pedig rendeznek katonazenekari fesztivált, lovasbemutatót, hastáncos bemutatót – és még a hárem titkaiba is bepillantást nyerhetnek a kíváncsiskodók.
A tatai patara ostromnapok ideje évről évre: május.
6. Végvári vigasságok – Eger
Az 1552-es egri vár ostromát és Gárdonyi Géza Egri csillagok című regényének részleteit mutatja be korhű fegyverekkel és hagyományőrző csapatokkal. Az ágyús díszlövéssel kezdődő történelmi színjátékokat és a ⇒ végvári vigasságot többek között zászlóforgatók bemutatója és fáklyás kazamatavezetés egészíti ki.
Az egri, végvári vigasságok ideje évről évre: augusztus.
7. Gyulai végvári napok – Gyula
A hadijáték az 1566. július 2-án kezdődő gyulai vár ostromát idézi fel. A csatajeleneteket élő kommentár és magyarázat is kíséri, hogy a közönség minél jobban azonosulhasson a korabeli hadi történésekkel.
A gyulai végvári napok ideje évről évre: július.
Szerző: Katona Szilvia / top7hungary