Magasról szemlélve akár egy óriási szőnyeg terül el, közepén ezüstös szalagként kanyarog a Hortobágy folyó.
Közép-Európa legnagyobb füves pusztája, egész területe bioszféra-rezervátum, vízi élőhelyei nemzetközileg is védettek. Az ország első nemzeti parkja a világörökség része. Nyugat felől a Tisza, délről a Nagykunság, keleten a Hajdúsági löszhát határolja.
A nemzeti park területe sík, csak néhol emelkednek ki alacsony, hajdan temetkezési helyül szolgáló kunhalmok. E kurgánok halmain él az ürge, fürj, menyét, hermelin.Itt él legnagyobb termetű madarunk, a túzok is. Ősszel a darvak, vadludak vonulása figyelhető meg.
A puszta meghatározó építészeti emlékei a hortobágyi Kilenclyukú híd, a Hortobágyi Csárda és a pásztorvilág életét bemutató Pásztormúzeum épülete.
Hortobágyi vadaspark
A puszta ősi vadvilágának bemutatótere. Három nagytestű patása az eurázsiai vadló, az őstulok és a vadszamár, a madárfaunát a pelikánok, sasok, keselyűk képviselik. A ragadozókat a farkasok és sakálok.
Hortobágy ⇒ legjobb szállások
A bemutatótermi kiállításon túl a szabadban, testközelből figyelhetők meg az állatok.
A program része a farkasok és a ragadozó madarak látványetetése. A nagyvadak bemutatása egy speciális, terepjárós mini-szafari túra keretében történik. A régi magyar háziállatok bemutatása ingyenesen látogatható.
Pásztormúzeum
A Hortobágyra jellemző pásztoréletet mutatja be, élethű bábukkal, élőképekkel, vetítésekkel, hanganyagokkal.
Kilenclukú kőhíd
Az 1697-ben itt épült fahíd az elhasználódása után Debrecen városa 1825-ben új kőhidat épített a helyére. Magyarország hajdan leghosszabb közúti kőhídjának teljes hossza 167,3 méter.
A pusztai állathajtás miatt a feljárókat szélesedőre tervezték, megkönnyítve a jószágot hídra terelni igyekvő pásztorok, csikósok dolgát.
Mátai ménes
Európa tradicionális ménesei közé tartozik. Törzsistállói munkaidőben szabadon látogathatók. Legnépszerűbb programja a puszta-kocsikázás, a nóniusz ménes, a magyar szürke és bivaly gulya, a rackanyáj, a mangalica konda érintésével.
A bognár- és kovácsmúzeum, a kocsi-bemutató, a nádudvari feketekerámia-műhely, valamint a ménes törzsistállói díjmentesen megtekinthetők.
Tisza-tavi sétány
Hortobágytól nyugatra, Poroszló mellett a tó belső területén a partvonaltól mintegy 500 méterre. A víz fölött cölöpökre épített, 1500 méter hosszú palló-úton kényelmes sétával fedezhetők fel a Tisza-tó természeti értékei. Az útvonal érint két madárvártát, egy pihenőszigetet és egy 10 méter magas megfigyelőtornyot is.
A Vízi Sétány természeti értékeinek megismerését információs táblák és képzett túravezetők segítik.
Honlap és fotók: hnp.hu | hortobagy.eu
Fotók: orszagalbum.hu by Nikzsig / Efke75