1. Festetics-kastély, Keszthely
Magyarország egyik legnagyobb ♦ barokk kastélya. Napjainkban múzeum és konferencia központ, állandó és időszaki kiállításokkal. A gyönyörű kastélypark előkertjét vadgesztenyefák, török mogyoró, orgonák, fekete fenyők, két klasszikus szépségű japánakác, valamint Festetics György gróf mellékalakokkal kiegészített bronzszobra és egy nagy szökőkút díszíti.
A kastély mögött tízhektáros angolpark húzódik. A sétányon a park ős-öreg fái közt 400 éves is akad. A kastélykert hátsó traktusában áll a kocsiház és az istálló díszes épülete, amely a Hintómúzeumnak ad helyet.
2. Grassalkovich-kastély, Gödöllő
Itt áll az ország legnagyobb barokk kastélya, Grassalkovich Antal építtette, megszállt itt ♦ Mária Terézia is, a kastélyt később egy belga bank koronázási ajándékul adta I. Ferenc Józsefnek és Erzsébet királynénak – s Gödöllőn épült az ország első kőszínháza is.
A kettős u-alakú, hatalmas parkkal körül vett kastély nyolc szárnya főnemesi ♦ lakosztályokkal, kastélytemplommal, barokk színházzal, lovardával, márványistállóval, hatalmas kocsiszínnel, fürdővel, virág- és narancsházzal gazdag – bár az orosz katonák lelakták – felújítása óta régi pompájában tündököl.
A magyar uralkodók arcképcsarnokát megjelenitő ♦ Királydombi pavilon egyetlen az országban, amely direkt erre acélra készített, különálló épületként mutatja be a honfoglalás kori magyar vezérek és a magyar királyok arcképeit.
3. Nádasdy-kastély, Nádasdladány
Akár a legszebb angol kastélyok egyike is lehetne. De nem. A Nádasdyak építették. Nádasdladányban. A historizmus korának egyik legszebb magyar kastélya 1873 és az 1880-as évek eleje között készült.
Az épület a család – ősi mivoltát reprezentáló – otthonává vált a korszak minden ♦ műszaki újdonságával, csatornázással, légfűtéssel, villanyvilágítással és belső mechanikus csőtelefonnal. Belső helyiségei közül kiemelkedő a faragott faburkolattal, hatalmas márványkandallóval ékesített Ősök Csarnoka, valamint a faragott bútorzatú könyvtár.
A kastélyt tájképi jellegű ♦ park övezte, mesterséges tóval, kanyargós utakkal, vízeséssel és bástyaszerű víztoronnyal.
A Nádasdyak jelentős szerepet játszottak a magyar történelemben. Bújtatták IV. Bélát a tatárjárás idején, Károly Róbert oldalán harcoltak Csák Máté ellen, Zsigmond király idején már főispáni rangot viselt Nádasdy Mihály, akit az uralkodó a Sárkányrend lovagjai közé is beválasztott.
4. Esterházy-kastély, Fertőd
Eszterházy palota: mesésen szép és fényűző. Királyi udvarokhoz mérhető főúri rezidencia, hajdan fényűző ünnepségekkel, hol Mária Terézia is vendégeskedett.
Esterházy Miklós 1762-ben építtette át a ♦ barokk-rokokó minden pompáját tükröző épületegyüttessé. Mint a Magyar Királyi Nemesi ♦ Testőrség parancsnoka 120 fős kiképző intézményt működtetett Eszterházán. A zenét Joseph ♦ Haydn, az építészetet Hefele Menyhért, az irodalmat Bessenyei György irányításával ismerték meg.
Az épület középpontja az emeleti díszterem és az ahhoz kapcsolódó zeneterem. A kastély belsejéből is és az udvarról is egy-egy díszes kőlépcső vezet az emeleti zeneterembe. A kastély mögött állt s áll az Operaház, a Muzsikaház, a Bábszínház, a vendégfogadó, a tisztviselői lakóházak és a kaszárnya.
A versailles-i kastély parkjáról mintázták. Később ♦ angol parkká alakították. A park sugárútjait több kisebb út keresztezte. A kastély középső sugárútjának tengelyében a fertőszentmiklósi templom tornya látszik.
5. Andrássy-kastély, Tiszadob
A tiszadobi kastélynak a 4 évszaknak megfelelően 4 bejárata, 12 hónapnak megfelelően 12 tornya, az 52 hétnek megfelelően 52 szobája és a 365 napnak megfelelően 365 ablakszeme van.
Tervezőjét Andrássy Gyula gróf, a monarchia egykori külügyminisztere arra inspirálta, hogy ötvözze egybe a magyar történelmi romantika legnemesebb építészeti elemeit elsősorban a ♦ vajdahunyadi vár stílusára hagyatkozva. A kastély 1880 és 1885 között épült.
A helybeliek úgy tartják, hogy a kastély csakis azért lett olyan meseszép, mert valami titkos úton-módon magát a szépséges ♦ Erzsébet királynét fogadta itt a gróf.
A kastély parkját északról ősfákból álló 500 hektáros gazdasági erdő határolja. A kastély kertje a művészi gonddal tervezett és gondozott ♦ angol- és franciapark, benne híresen szép rózsalugasokkal, melyet virágkorában, úgy lehet, Erzsébet királyné is megcsodált. Az egykori harmónia legértékesebb maradéka a tiszafa-koszorúba fogott, középkori liliomot rajzoló ♦ bukszus-labirintus. Ma is bebarangolható.
6. Wenckheim-kastély, Szabadkígyós
A kastély neoreneszánsz-eklektikus stílusban épült fel Ybl Miklós tervei alapján, majd 1882-ben adták át. Wenckheim Krisztina azt kérte a tervezőtől, hogy ♦ semmi ne legyen egyforma, de mégis harmonikus legyen. Kívánsága volt az is, hogy annyi ablaka legyen, ahány nap van egy évben, annyi szobája, ahány hét, és annyi bejárata, ahány évszak.
Az elkészült épület a kor egyik legkorszerűbb kastélyának számított. A rezidencia reprezentatív belső tere kápolnát, ebédlőt, télikertet, könyvtárat, női zeneszalont, férfiszalont pipázóval, nappali dolgozót és alkóvos-ágyfülkés hálószobát rejt. Ezek közül ma csupán a könyvtár látogatható.
A kastélyhoz ♦ 23 hektáros park, dendrológiai tájképi kert csatlakozik tóval, szigettel, hidakkal. A kertben a szökőkút és a régi korokat idéző lámpatestek vannak.
7. Festetics-kastély, Dég
Dégen található Magyarország egyik legszebb – és egyetlen látogatható – klasszicista kastélya, amelyet hazánk legnagyobb, lenyűgözően szép angolparkja ölel körül. Homlokzata szinte a ♦ Nemzeti Múzeum hasonmása – Pollack Mihály tervezte Festetics Antal és felesége számára. 1810 és 1815 épült.
A kastély közepéből minden ♦ angolkert-nyiladékot be lehet látni, ezek végén egy-egy úgynevezett meglepetés építmény áll. A négy másik nyiladék a református templomra és a hollandi házra néz, valamint a katolikus templomra és a grófi sírdomb felé. A birtokhoz téli és átfűthető kiskastély, valamint narancsház és konyhakert is tartozott.
A másfél kilométer hosszúságú, festői halastava szigetének ékessége egy különleges kerti építmény: a németalföldi stílusban épült ♦ vöröstéglás Hollandi-ház, melynek földszintes részén tehénistálló volt, míg emeletes részén az egyik tüdőbeteg grófné szanatóriumként szolgáló lakosztálya kapott helyet.
A kastélyhoz sok legenda fűződik: a magyarországi ♦ szabadkőművesség titkos központjaként emlegetik. Bár nem maradtak fenn bizonyítékok rejtélyes gyűlésekről, az tény, hogy több mint egy évszázadon át a kastély falai között őrizték a hazai szabadkőművesek titkos levéltárát, s az építtető, Festetics Antal is szabadkőműves volt.
Foto: fotoalbum.hu – istvan-1949 / bau / szennator / wikipedia – Szvitek Péter / orszagalbum.hu by noamijam/ jzsitnyak wikipedia – puffancs