A Körös menti városban ritka változatos és izgalmas a vízparti élet, az arborétum pedig elvarázsol.
Arborétum
A Holt-Körös partján húzódó Szarvasi Arborétum avagy Pepi gróf fáskertje az év minden szakában varázslatos látványt nyújt a természet szerelmeseinek – a gróf Bolza Pál által a múlt század első évtizedeiben telepített világhírű park a világ számos tájáról 1600 fa- és cserjefajt mutat be a látogatóknak, mocsári ciprusai külön figyelmet érdemelnek.
Az arborétum egy még bőven fejleszteni való makettparkkal parkkal bővült, ahol az ország nevezetességei makettméretben sorjáznak a látogatók elé.
Bolza József – Pepi gróf feleségéről, Batthyány Annáról kapta nevét az Anna-liget, ahol a Körös-völgyi látogatóközponttól induló tanösvény mutatja be a Körös-Maros vidéki táj jellegzetes arculatát, növény- és állatvilágát.
Szarvas szobor
A klasszicista Bolza-kastély Holt-Köröshöz vezető lépcsősorán a capitoliumi farkas méretazonos másolata áll Romolusszal és Rémusszal – a város jelképét jelentő, 1913-ban készült Szarvas bronzszobor eredetileg a kastély kertjében állt. Most a Szabadság út 30 előtt. Kissé elrejtve.
Ótemplom
Szarvas második legrégebbi műemlék épülete, Tessedik Sámuel emeltette Evangélikus Ótemplom 1786-1788-ban épült, belső méreteit érzékelteti a földszinten és a karzatokon levő 4142 ülőhely. (A Vajda Péter utcában áll Szarvas legrégibb műemlék épülete, e majorban nyílt meg 1780-ban Tessedik gazdasági iskolája, körülötte 3,5 hektáros gyakorlókerttel.)
Mértani központ
1939 óta áll a Holt-Körös partján a szélmalmot formázó emlékmű, amely a történelmi Magyarország és a Kárpát-medence földrajzi középpontját jelzi, az itt álló székelykapun át vezet az az emlékút, amely 17 stáción keresztül vonultatja fel Magyarország történelmének jelentős állomásait – a történelmi Magyarország mértani középpontját Mihálfi József, szarvasi gimnáziumi tanár határozta meg (1880 körül), amely egyben a Kárpát-medence középpontját is jelenti.
Honlap és fotók: szarvas.hu | korostourist.hu
Fotó: Jázmina / wikimedia.org