A honfoglaló magyarok tiszteletére kialakított szabadtéri múzeum. Legféltettebb kincse A magyarok bejövetele című, 1800 négyzetméteres festmény, a Feszty-körkép.
Feszty-körkép
A magyarok bejövetele monumentális körkép-festmény az 1896-os millenniumi ünnepségek egyik legfőbb attrakciója volt, ma pedig az Emlékpark legnagyobb vonzereje. A néző egy kör alakú épület közepén lévő pódiumról egy körbefutó festett képet lát, mely előtt műterepet alakítanak ki. Innen fakad az egyszerűségében is megkapó térhatás.
Feszty Árpádot apósa, Jókai Mór beszélte rá, hogy ne bibliai, hanem történeti tárgyú panorámaképet fessen, maga a kép elkészítésében művésztársai is segítettek. 1894 tavaszára elkészült A Magyarok bejövetele körkép, amely a Városliget körkép palotájában kiállítva óriási közönségsikert aratott. Később és sokáig a Nemzeti Galériában őrizték összetekert vászondarabjait. A nyolcvanas évek közepe óta látható Pusztaszeren.
A maga nemében egyedülálló, monumentális alkotás a romantika szemüvegén keresztül mutatja be hat egymáshoz kapcsolt jelenetben a magyarok bejövetelét a Kárpát-medencébe. Hanghatásokkal kísérve.
A körképhez 30 percenként indulnak látogatói csoportok. A festmény megtekintésére így fél óra jut. A Körkép jeleneteit ismertetőszöveg és fénynyaláb mutatja be.
Szabadtéri Néprajzi Gyűjtemény
A mezővárosi-tanyai világot idéző legértékesebb épületeket őrzi.
⇒ Szegedi tanya: szoba – konyha – szoba – kamra osztású ház a gazdálkodó család két generációjának adott otthont. Gazdasági épületekkel és a szegedi paprika szárítására használatos góréval. És két, szélmalmot idéző, kisebb széldarálóval. ⇒ Szentesi tanya: Gémeskúttal és vályúval, hatalmas kerek ólakkal. A házzal egy födél alá kerül itt a szoba, a konyha, a kamra, az istálló és a kocsiszín is. ⇒ Olvasóköri székház: 150-200 személyt befogadó terme műkedvelő elő- adások, bálok, társas vacsorák megrendezésére adta a helyszínt. A nagyterem mellett italmérés, a ház végében a gondnoki lakás. Az udvaron kemence-katlan és kuglipálya. ⇒ Községháza: Eklektikus épületében (1896) a községi bíró és az adóhivatal szobáját jellegzetes hivatali bútorokkal rendezték be. Az épület szárnyában a Postamúzeum: melléképületében eredeti borbélyműhely és hölgyfodrászat, valamint kalapos és fazekas műhely. Az épület végi nádtetős színben áll a „vörös postakocsi”. A tűzoltószertár is itt kapott helyet. ⇒ Szentesi malom: A négyszintes malom földszintje a lisztespad, efölött van a kőpad két őrlőpárral, majd a sebeskerékpad és legfölül a nagykerékpad. Ipari műemlék. És még látható itt: halászház, iparos műhelyek, kocsi gyűjtemény, makói porta, paprikaszárító, napsugaras díszítésű törpebirtokos háza, szatócsbolt és pékműhely. Vasútállomás és mezőgazdasági gépgyűjtemény is.
Nomád Park és jurták
Az eurázsiai sztyepp, puszta világát, a honfoglaló magyarok életmódját idézi. Lovasbemutató helyszíne és íjászközpont. Rendszeres bemutatókkal.
⇒ Csete-jurták: A jurta-szerű építményeket Csete György építész tervezte, az ősi formákat idéző jurták az égre nyílnak. A Mammutfenyő-házban egy 6,3 méter átmérőjű, 80 cm vastag, 7,5 tonna kaliforniai mammutfenyő-szelet – bütü – tekinthető meg, kora mintegy 1800 év lehet. Évgyűrűinek határain a magyarság történelmének nevezetes dátumai láthatóak. A jurtákkal szemben kéttornyú ökumenikus kápolna. ⇒ A park Romkertjében az ország egyik legrégibb temploma, a szeri bencés monostor története a XI. századtól követhető nyomon. Különleges látnivalója a kétezer darabból összeállított 500 kg-os Szent Gellért-bronzharang. A Természet temploma kiállítás a fából készült ökumenikus kápolnájáról és a világméretű magyar diaszpórát jelző világmagyarság-hajlékáról híres.
Több kép és információ: opusztaszer.hu
Fotó: orszagalbum.hu by Nikzsig