Amikor a szilárd szikla meginog az ember talpa alatt…
A káli-medencei megkövesedett homokturzásait az idő, az eső és a szél itt-ott meghökkentő és látványos formájúvá alakította. Ellentétben a kővágóörsi határral, a Szentbékálla mellett lapuló és magasodó kövek szinte érintetlenek maradtak. Némelyikük nagyobb, mint egy ház… s bár sziklaszilárdak, mégis némelyikük meginog, ha ember lép rája.
A helybéliek szerint a Kőtenger a mágikus rezgésű Szent György vonalon fekszik, így gyógyerővel rendelkezik. Szentbékkálla településéről a jelzést követve nyugat felé juthat ide a túrázó.
Szentbékállai Ingókő
A leghíresebb és legérdekesebb formáció az Ingó-kő nevet kapta. Páratlan érzés a kitüremkedő lapos sziklára felmászni és a széle felé indulni, az embert különleges és bizonytalan érzés fogja el, amikor a több tonnás szikla egy picit kibillen…
Kilátó
A település mellett a Fekete-hegyi vörösfenyőből készült kilátóról csodálatos a panoráma a Káli-medencére, a Tapolca-medence tanú hegyeire, a Balatonra, a Tihanyi félszigetre és a hegytető lefolyástalan krátertavaira is. A tavak többségét csak az esős évszakban tölti ki víz, és akkor is inkább csak sekély mocsarak vagy lápok.
Szentbékálla és környéke ⇒ legjobb szállások
Monoszlói Hegyestű
337 méter magas, kétszintes és megmászható. A vulkáni lávakitörés hatalmas szóródások helyett egyszerűen végigcsorgott a kúp oldalán, a bennrekedt bazalt körül pedig lekoptak a kövek az idők folyamán, így ma vékony erezetként, mint szorosan egymáshoz simuló orgonasípok, adják a kúp formáját. Gyalog is fel lehet kaptatni, de autóval is, akkor azonban 500 forint a parkolóhely ára.
Kővágóörsi kőtenger
Hajdan malomköveket hasogattak a vulkanikus kőtengerből, de vitték pinceboltozatnak, bástyakőnek egyaránt. A fehér homokot vulkanikus hévizek szilárdították így meg a Pannon tenger visszahúzódásának idején. A kőhátak, sziklák sokaságát kibányászták ugyan, de ami megmaradt is páratlanul izgalmas és misztikus látvány. Maga a falu is a lapos kvarchomokkövek vágásáról kapta nevét, akad ház, amely egy-egy nagyobb kőre épül, s ez ma is látszik…
Honlap és képek: ingoko.hu
Fotók: wikipedia – Gabor Tokai