Ingókő. Labilis, de sziklaszilárd. A gömbölyded alakú sziklákat a helyi népnyelv gyapjúzsák néven emlegette.
A kétszáz-háromszáz méteres tengerszint feletti magasságban húzódó sárhegyi dombos területet páratlanul érdekes földfelszíni alakzatok, az ún. ingókövek elszórt csoportjai tagolják. A Velencei-hegység lepusztult felszínéből előbukkanó gránittömbök ellenálltak az időjárásnak és az eróziónak – lekerekített élű, egymásra tornyozódó sziklacsoportokként dacolnak az idővel.
Egyes tömbök élükkel támaszkodnak csupán a sziklákra,
amelyen kimozdulhatnak, de anélkül, hogy eldőlnének. Labilisnak tűnnek, pedig valójában sziklaszilárdak – olyan hatást keltenek, mintha valami égi erő véletlenszerűen egymásra hányta volna őket…
Pákozd és környéke ⇒ legjobb szállások
A Pákozdi-ingókövek nevezetesebb formációi a Sár-hegy keleti oldalában emelkedő Gomba-kő és Kis-Cipó, valamint tőle északra, a Pogány-kő csúcsa körül elszórt Pogány-kő, Oroszlán-szikla, Kocka-kő és Pandúr-kő. A kirándulóhely ingóköveket a Gránit földtani tanösvény köti össze.
A Pogány-kő
ingókövein cirill betűs feliratok és firkák emlékeztetnek rá, hogy e terület hajdan a szovjet hadsereg fennhatósága alá tartozott, mint gyakorlótér…
Megközelítés: A falu Budai úti 48-as emlékművétől a sárga, majd a sárga háromszög (Gránit tanösvény) jelzésű turistaúton érhetők el az ingókövek, a jelzéseket követve az összes sziklaformációt érintve visz az út.
Még több kép és információ: velenceito.info
Fotó: wikipedia – Pasztilla