A vár monumentális épületegyüttes, hosszúsága 360, a várfalak közötti legnagyobb szélessége 100 méter.
Veszprém szimbóluma a vár kapujában álló
Tűztorony.
Eredetileg a várkaput védő toronynak épült, de az idők során a vigyázótorony tűztorony lett. Ma a város legszebb kilátóhelye, óratornya óránként Csermák Antal verbunkos zenéjét játssza.
Aki középkori várrendszert remél felfedezni a veszprémi várban, az bizony csalódik. Bár sokáig végvárként élte életét, végül püspöki székhely, fontos egyházi központ lett.
Veszprém és környéke ⇒ legjobb szállások
A vár épületein látszik is Veszprém egyházi jellege, látványában is monumentális épülete az ♦ Érseki Palota, valamint a Szent Mihály Székesegyház. A palota a vár alól is káprázatos látványt nyújt, a várfalakra támaszkodó hatalmas hátsó erkély mintha az egész épületet tartaná.
Az Érseki Palota mellett áll a XIII. században épült a
Gizella-kápolna.
Bár valójában semmi köze az első magyar királynéhoz. Töredékes állapotában is felemelő élményt nyújt középkori falfestménye, keresztboltozatos szentélye és a szép zárókövek.
Az István király által 996-ban alapított – az országban első – veszprémi püspökség székesegyháza az okiratok szerint már 1001-ben itt állt, a vár északi részén.
A templomot Gizella, első magyar királyné alapította, ez után a magyar királynék koronázási joga a veszprémi püspökre szállt. Ezért is nevezik Veszprémet a királynék városának.
Az eredetileg román stílusban épült templom részben leégett. Jelenlegi neoromán stílusát az 1910-es teljes átépítés során nyerte el. A templom középkori maradványai láthatók kibontva a déli és északi hajófalon. Altemploma több veszprémi püspök végső nyughelye, és ide került első királynénk karcsont ereklyéje, amit Passau ajándékozott az érsekségnek.
A székesegyház északi oldala mellett húzódik a
Szent György-kápolna.
Építése a X-XI. századra tehető, Szent Imre legendája szerint első királyunk fia ebben, az akkor még körkápolnában tette szüzességi fogadalmát.
A vár északi fokáról kitekintve a régi óváros házait, a ♦Viadukt kettős ívét, s messze távolban a Bakony sötétlő vonulatait láthatja az utazó.
Honlap és fotók: veszpreminfo.hu
Fotó: országalbum – dabronakik