1806-ban itt fejezte be Beethoven az Appassionatat
Nehéz eldönteni, hogy Martonvásár kastélya vagy parkja a szebb. De nem is kell, mind a kettő más miatt értékes és különleges. Brunszvik Antal anno Mária Terézia királynőtől kapta a grófi rangot és vele együtt a martonvásári birtokot, rajta egy kúriával.
A kastély
mai külseje az 1870-es években történt neogót stílusú átépítésekor alakult ki: szabálytalan alaprajza, csúcsíves, nagy ablakai, a karcsú tornyok, a fiatornyok és pártázatok együttese igazi romantikus hangulatot idéz. Brunszvik fia, Ferenc pedig tüneményes kastélyparkot teremtett a kastély köré.
Martonvásár és környéke ⇒ legjobb szállások
A park fái között megtalálható a mocsári ciprus, a páfrány fenyő, a juhar és a platán. A hársak közé amerikai szivarfát, balkáni vadgesztenyét ültettek. A parkban eredeti kőris-éger láperdőt, tölgy-kőris ligeterdőt, törpe mandulásokat is telepítettek. A park közepén átfolyó Szent László-patak vizének felduzzasztásával kis tavat alakítottak ki, benne sziget, hatalmas, árnyas fákkal és szabadtéri színpaddal.
Beethoven
melódiái a park színpadán nyaranta három alkalommal csendülnek fel a zeneszerző emlékére, aki a XIX. század első évtizedében többször megfordult a kastélyban, mint a Brunszvik-lányok zongoratanára. Beethoven 1808-ig háromszor látogatott el Martonvásárra. 1806-ban itt fejezte be az Appassionata-t, amit Brunszvik Ferencnek ajánlott.
Beethovent a 21 éves Jozefinhez gyengéd szálak fűzték, erről tanúskodik az a 14 levél, amely a 20. század elején került elő.
A kastélyban kialakított Beethoven Emlékmúzeum a család nőtagjainak Beethovennel folytatott levelezését, valamint a művész és a család életével kapcsolatos dokumentumokat mutatják be. Látható többek között a zeneszerző hajtincse, szoborportréja és arcképe is.
Honlap és fotók: martonvasar.hu
Fotó: pixabay.com